Wypróbowane sposoby na czkawkę

Tematem przewodnim jest czkawka, z racji, że moja córka czasem łapie czkawkę i nie potrafi się jeszcze sama jej pozbyć, udało mi się przetestować na niej ( na sobie również ) kilka sposobów na niekontrolowane skórcze przepony zwane potocznie czkawką.

1. Zakryj usta i nos

Zakrywanie nosa i ust  naszymi dłońmi i jednoczesne oddychanie przez kilkanaście sekund.  Ulgę przyniesie nam stężony dwutlenek węgla gromadzący się między dłońmi.

2. Zatkaj uszy

na około minutę lub przyciśnij miękkie miejsce za płatkami usznymi u podstawy czaszki. Tym sposobem wysyłamy sygnał „odpoczywamy” przez nerw który jest połączony z przeponą

3. Wystaw swój język ( kiedy nikt nie patrzy 😉 

Tu najlepiej jest namówić dziecko :). Ćwiczenie jest wykonywane przez aktorów i śpiewaków, aby stymulować struny głosowe. To powoduje płynniejszy oddech i stłumienie skurczy przepony. Co za tym idzie eliminacja

4. Wypij wodę 

Metoda stara jak świat i również skuteczna. Pijemy szybko szklankę wody bez oddychania. Skórcze przełyku przesłaniają to co dzieje się z przeponę i mamy 1:0 dla przełyku.

5. Odwróć uwagę

Wciśnij kciuk w środek dłoni, im mocniej tym lepiej. Ból odwraca uwagę układu nerwowego od czkawki i w ten sposób możesz się jej pozbyć. Tego sposobu nie próbowałem na córce, ale u mnie zadziałało parę razy,  później trochę boli ręka więc często tej metody nie używam.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1